Foto : Porseleinzwam – Oudemansiella mucida
Paddenstoelen trekken de aandacht. Het valt bijna elke wandelaar op als deze weer verschijnen in het bos.
Meestal is dat in de herfst. Door natuurfotografen worden ze graag vastgelegd. Niet alleen omdat ze zo goed stil kunnen staan, maar vooral omdat ze zo mooi zijn en vooral mysterieus. De meeste soorten laten zich slechts een beperkte tijd van het jaar zien. Al heel lang zijn paddenstoelen voor velen een geliefd studieobject.
De kennis van deze organismen is de laatste tijd in een stroomversnelling geraakt. Doordat er steeds meer gegevens beschikbaar komen over de DNA-samenstelling wordt het natuurlijk systeem van de paddenstoelen steeds duidelijker. Een natuurlijk systeem is een indeling die gebaseerd is op evolutionaire verwantschap.

In deze lezing wordt ingegaan op de verschillen tussen de nieuwe “natuurlijke” indeling en de tot nu toe gehanteerde “praktische” indeling van paddenstoelen. Verder wordt er stilgestaan bij de rol van paddenstoelen in de natuur. Maar vooral komt aan bod de schitterende verscheidenheid van deze organismen in samenhang met een verrassende eenvormigheid.

Ton Hermans is bioloog met als specialisatie ecologie. Hij is 35 jaar biologiedocent geweest op het Heerbeeck College in Best. In zijn vrije tijd is hij veel bezig met de bestudering van de natuur. Zijn interesse ligt bij vogels, planten en vooral paddenstoelen. Op dit moment is hij voorzitter van de landelijke paddenstoelenclub, de Nederlandse Mycologische Vereniging (NMV).
Vooraf aanmelden voor deze lezing via onderstaand formulier. We vragen een bijdrage in de kosten van € 5,- aan niet-leden van KNNV. Na aanmelding ontvangt u een bevestiging van uw deelname en een betaalverzoek voor niet-leden.