Op 10 en 12 januari organiseerde IVN-KNNV Assen een minicursus over korstmossen. Het bestond uit een inspirerende lezing door ecoloog en korstmossenexpert Klaas van Dort en een excursie bij Zeegse. Tijdens de excursie gaf Klaas van Dort niet een kale opsomming van de soorten korstmossen die we tegenkwamen, maar hij gaf uitleg waarom een bepaald korstmos ergens groeide; een sterk ecologische benadering.
Korstmossen zijn geen mossen! Deze complexe duale organismen bestaan uit een dominante schimmel met ingevangen algen en/of cyanobacteriën. Korstmossen zijn sterk afhankelijk van de lucht en het substraat waar ze op groeien. De veranderingen in de populaties van korstmossen reflecteren in sterke mate de veranderingen door klimaatopwarming en stikstofdepositie.
Na deze minicursus gaan we proberen om met enkele enthousiastelingen ons kennisniveau omtrent korstmossen in het “Assense” te vergroten. Wie geïnteresseerd is, kan contact opnemen met Dick Vuijk: post@dickvuijk.nl.
Foto:Dick Vuijk Heksenvinger